SAYI: 232

bülten

SAYI: 232

23 Ekim 2019

DUYURULAR
Gençler için ödüllü yarışma: Senin İklim Kahramanın Kim

Gençler için ödüllü yarışma: Senin İklim Kahramanın Kim

Alternatif sosyal medya sitesi novelheroes.com, küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine dikkat çekmek amacıyla gençlere yönelik bir yarışma düzenliyor. Yarışma hakkındaki ayrıntıları www.novelheroes.com sitesinde bulabilirsiniz.
TÜSİAD ETKİNLİĞİ

TÜSİAD ETKİNLİĞİ

Sözlerden Eyleme: Sürdürülebilir Kalkınma Nasıl İvme Kazanır? etkinliğine katılım için formu doldurunuz.
GÜNCEL HABERLER

İklim değişiyor, Türkiye tropikal iklime geçiyor

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, “İklim değişikliğinin etkileriyle Türkiye, subtropikal iklimden tropikal iklime doğru geçiyor. Bugünkü sıcaklık rejimi neredeyse tropikal iklim koşullarına yaklaşmış durumda” dedi. İklim değişikliğinin etkilerinin Türkiye’de açık şekilde görüldüğünü kaydeden Türkeş, yaz ve kış arasındaki farkın azaldığını, bahar aylarının etkisinin uzadığını dile getirdi (Yesil Gazete).

Avustralyalı Mühendisler Fosil Yakıt Projelerine Sırtlarını Döndü

Avustralya’daki mühendislik firmaları, tartışmalı fosil yakıt projelerinden vazgeçme konusunda kendi çalışanlarının baskısı altında. Fosil yakıt şirketleriyle çalışan büyük firmalar ve saygın endüstri figürleri de dahil olmak üzere yaklaşık 1000 Avustralyalı mühendis ve 90 kuruluş, “tüm yeni projeleri iklim değişikliğini azaltmaya yönelik çevresel gerekliliklere göre değerlendirmeye alacaklarını” taahhüt eden bir bildiri imzaladı (İklim Haber).

IEA: Yenilenebilirde kapasite beş yılda 1.220 GW artacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel yenilenebilir enerji sektöründeki 2019-2024 yılları arasında gerçekleşebilecek yatırım eğilimlerini inceleyen 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporu’nu yayınladı. Çalışmaya göre yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim kapasitesi bu beş yıllık dönemde, mevcut kurulu gücün %50’sine denk gelecek şekilde 1.220 GW artış gösterecek (Yesil Ekonomi).

İklim değişikliğinde ‘Akdeniz Havzası’ uyarısı

Türk bilim insanları, Akdeniz Havzası’nda bulunan Türkiye’nin dünyada küresel iklim değişikliğinden en kötü etkilenecek ülkeler arasında olduğunu bildirdi. Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (IPM) İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Ümit Şahin ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi İklim Bilimci Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim değişikliğinin Türkiye’ye etkilerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. Şahin, Türkiye’nin iklim değişikliğinden başlıca kuraklık, akarsu debilerinin azalması, deniz seviyelerinin yükselmesi, sıcak dalgalarının artması, seller ve fırtınalar gibi aşırı hava olaylarının artması şeklinde etkileneceğini söyledi (AA).

İmamoğlu: Düşük Karbon Salımına Geçiş İçin Çalışmaları Başlattık

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ortak enerjimiz, ortak geleceğimiz” sloganıyla bugün Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan ve yarın da devam edecek 8. Uluslararası Doğalgaz Kongresi & Fuarı INGAS’ın açılış programında konuştu. İmamoğlu “Kıtaları buluşturan İstanbul, tüm sektörün bölgesel ve küresel işbirliği buluşmalarına da kucak açmıştır. Potansiyeli özellikle geliştirmek ve daha iyi seviyelere ulaştırmak çok önemli bir hedefimiz olacaktır. İstanbul’a bunları katarken, elbette evrensel değerler ile dünyada söz edilen bir kent olmak istiyoruz. Bu kimliği ön planda tutarak, bu şehrin adil, yaratıcı, aynı zamanda yeşil bir kent olması hususunda vizyonumuzun içerisinde enerji ve çevre konuları çok ama çok öncelikli olacaktır. Bu çerçevede İstanbul’da düşük karbon salımına geçiş için yeni teknolojilere çok önem vereceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı hızlıca başlattık” dedi (Iklim Haber).

HAFTANIN YAZISI

Doç. Dr. Ahu ERGEN: “Yeşil Davranışı Normalleştirmek” (Ekoiq)

HAFTANIN VİDEOSU

Hava Durumu Nedir İklim Değişikliği Nedir

HAFTANIN FOTOĞRAFI

2019 Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Yarısması Sualtı Konusu Kazananı

HAFTANIN KARİKATÜRÜ
HAFTANIN SÖZÜ

-Haber başlıklarının ve/ya resimlerin üzerine tıklayarak haberlerin orijinal kaynaklarına gidebilir ve konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

-Bültenimize üye olmak için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

-Bülten üyeliğinden çıkmak için tıklayınız.

1028px-Boğaziçi_University_logo.svg
Yorum Yok

Yorum Yazın