SAYI: 231

bülten

SAYI: 231

16 Ekim 2019

DUYURULAR
“III. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi

“III. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi

Prof. Dr. Levent Kurnaz, “İklim Değişikliği ve Tarımda Sürdürülebilirlik” başlıklı konuşmasıyla Gebze Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü tarafından 15 Ekim 2019 Salı günü düzenlenecek olan “III. Biyoteknoloji Vizyon Zirvesi”nde olacak. Kayıt ve ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

SolarVizyon 2019

SolarVizyon 2019

SolarVizyon bu sene 25 Ekim 2019 tarihinde İzmir Hilton Otel’de gerçekleşecek. Solarbaba tarafından düzenlenen ve ücretsiz olan bu etkinliğe tüm temiz enerji dostlarını davetlidir (Solarbaba).
GÜNCEL HABERLER

C40: 14 Kent İyi Gıda Şehirler Bildirgesi’ni İmzaladı

Barselona, Guadalajara, Kopenhag, Lima, Londra, Los Angeles, Milano, Oslo, Paris, Quezon, Seul, Stockholm, Tokyo, ve Toronto C40 İyi Gıda Şehirleri Bildirgesi’ni imzaladı. Kentler taahhütlerini Kopenhag’daki C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’nde açıkladı. Belediye başkanları, vatandaşlarının kültür, coğrafya ve demografisini yansıtan, dengeli ve besleyici gıdalarla 2030 yılına kadar “Gezegen Sağlığı Diyeti”ni gerçekleştirmek için vatandaşlarıyla birlikte çalışacaklar. Belediye başkanları satın alma yetkilerini kentlerin aldıkları gıdaları değiştirmek ve sağlıklı, lezzetli ve düşük karbonlu yiyecekleri herkese erişilebilir kılan politikalar başlatmak için kullanacaklar. Başkanlar, ayrıca yiyecek kaybı ve israfını da azaltacaklar (Iklim Haber).

UNDP Türkiye’den mutluluğa odaklanan yeni kampanya: #BenceMutluluk

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türkiye’de desteklediği projelerle güçlenen, yaşamları değişen, çevrelerine de bu olumlu etkiyi yayarak başkalarına da destek olan insanların öykülerini anlatan yeni bir kampanya hazırladı. “Bence Mutluluk” adını taşıyan kampanya, insanları neyin mutlu ettiğine odaklanmanın bizi daha iyi bir dünyaya götüreceğini hatırlatan altı kısa filmden oluşuyor.Dünyadaki tüm bireylerin insan onuruna yakışır yaşamlar sürmesi ve 2030’a kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na ulaşılması için çalışan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), “Bence Mutluluk” adlı yeni kampanyasında Türkiye’de yaşamına dokunduğu altı insanın öyküsüne mercek tutuyor (UNDP).

Amsterdam ulaşım kaynaklı emisyonlarını azaltmayı hedefliyor

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın şehir yönetimi, şehrin ulaşımdan kaynaklı emisyonlarını azaltmayı hedefleyen bir plan hazırladı. Amsterdam Şehir Konseyi tarafından 2020 başında görüşülmesi planlanan 27 maddelik plan ile toplu ulaşım ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını amaçlayan önlemler yer alıyor (Yesil Ekonomi).

İran’da 1 trilyon metreküplük gaz keşfi

İran devlet televizyonunun haberine göre, Fars Eyaleti’nin Güney’inde yapılan çalışmalarda 3 bin 900 metre derinlikte 1 trilyon metreküplük doğalgaz rezervi keşfedildi. İran Ulusal Petrol Şirketi Keşif Çalışmaları Müdürü Salih Hindi, keşfedilen rezervlerin başkent Tahran’ın 16 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılama kapasitesine sahip olduğunu ifade etti (Enerji Günlüğü).

Küresel Karbon Emisyonlarının Üçte Birinden Sorumlu 20 Şirket Açıklandı

Dünyaca tanınan araştırmacılar, devlete ait çok uluslu şirket topluluklarının, insanlığın hayatını tehlikeye atan iklim krizini nasıl hızlandırdığını ve bu endüstrinin gezegene verdiği zararların bilincinde olarak faaliyetlerini büyütmeye nasıl devam ettiklerini gözler önüne seriyor. Petrolün artan iklim krizi üzerindeki etkilerini inceleyen uzmanlardan ve ABD Climate Accountability Institute eş-başkanı Richard Heede’in araştırması, küresel şirketlerin 1965 yılından bu yana yer altından çıkardıkları fosil yakıtların yakılması sonucu ortaya çıkan emisyonları ölçüyor. Listede yer alan 20 şirket küresel enerji kaynaklı karbondioksit ve metan gazı salımının %35’inden sorumlu. Bu oran 1965 yılından bu yana 480 milyar ton karbon dioksit demek. Açıklanan listede Chevron, Exxon, BP ve Shell yatırımcıların hisse yoluyla sahibi olduğu şirketler (IOF) arasındayken, devlet şirketleri (SOE) arasında Saudi Aramco ve Gazprom yer alıyor (Iklim Haber).

HAFTANIN YAZISI

Prof. Dr. Levent Kurnaz: “Enerjiyle ilgili alışık olmadığınız bir söylem” (Yeşil Gazete)

Levent Kurnaz
HAFTANIN VİDEOSU

UNDP Türkiye’den mutluluğa odaklanan yeni kampanya: #BenceMutluluk

HAFTANIN FOTOĞRAFI

Yokoluş İsyanı hareketi Yeni Zelanda eylemleri

HAFTANIN KARİKATÜRÜ
HAFTANIN SÖZÜ

-Haber başlıklarının ve/ya resimlerin üzerine tıklayarak haberlerin orijinal kaynaklarına gidebilir ve konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

-Bültenimize üye olmak için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

-Bülten üyeliğinden çıkmak için tıklayınız.

1028px-Boğaziçi_University_logo.svg
Yorum Yok

Yorum Yazın