SAYI: 230

bülten

SAYI: 230

09 Ekim 2019

DUYURULAR
İklimce Sohbetler

İklimce Sohbetler

Iklimce Sohbetler, Tarım ve Gıda teması ile 8 Ekim’de baslıyor. Kayıt ve detaylar icin tıklayınız.

 

Küresel Yeşil Yeni Düzen’in Finansmanı

Küresel Yeşil Yeni Düzen’in Finansmanı

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan, “Küresel Yeşil Yeni Düzen’in Finansmanı” başlıklı 2019 Ticaret ve Kalkınma Raporu, Bilkent Üniversitesi’nde tanıtıldı (Iklim Haber).
GÜNCEL HABERLER

Norveç Kamu Emeklilik Fonu Kanada’nın Katran Kumu Projelerinden Çekildi

Gelirinin %30’unu katran kumu faaliyetlerinden sağlayan Kommunal Landspensjonskasse (KLP) fonu, pazartesi günü bu faaliyetlere %5 oranında fon sağlanmasını dahi tolere edemeyeceklerini belirtti.

Norveç’te 900 bin hemşire, itfaiyeci, diğer yerel belediye çalışanları ve devlete ait işletmelerin emeklilik fonlarını yöneten KLP, 33 milyon dolar değerindeki öz sermayelerini ve Kanada Cenovus Enerji, büyük bir kısmına ExxonMobil’in sahip olduğu Imperial Oil, Husky Enerji ve Rusya merkezli petrol ve doğalgaz şirketi Tatneft PAO’daki 25 milyon dolar değerindeki sözleşmelerini fesh ettiklerini açıkladı (Iklim Haber).

C40: Küresel İklim Acil Durumunu Tanıyın

Yeni seçilen C40 Başkanı Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ile Kopenhag, Paris, Rio de Janeiro, Sidney ve Tokyo gibi şehirlerin belediye başkanları bugün Küresel Yeşil Yeni Düzen’i desteklerini ve küresel iklim acil durumunu resmen tanıdıklarını açıkladı.
Dünyanın en büyük şehirlerinin belediye başkanlarının gezegenin iklim acil durumu uyarısının ardından, genç iklim aktivistleri ve işçi, iş dünyası ve sivil toplumdan temsilcilerin de katıldığı geniş koalisyon da eş zamanlı olarak, Küresel Yeşil Yeni Düzen vizyonuna destek verdiklerini açıkladı. Mesaj, Kopenhag’daki C40 Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne katılan kent liderleri tarafından açıklandı. Bu çağrı, hükümetlerarası eylemlerin, fosil yakıt endüstrisinin çıkarlarını temsil eden, çok güçlü, bilim inkarcısı hükümetlerin oluşturduğu bir azınlık tarafından engellenmesine cevap olarak geldi (Iklim Haber).

Türkiye’nin enerji dönüşümü için 2030’a kadar 45 milyar dolar finansman gerekebilecek

Shura Enerji Dönüşüm Merkezi Türkiye’deki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansman tarafını inceleyen bir çalışma yayınladı.
”Türkiye’de Enerji Dönüșümünün Finansmanı” başlıklı rapor Türkiye’de yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansman ihtiyacının belirlenmesi ve finansal kuruluşlar, yatırımcılar ve kamuya yönelik öneriler sunma amacını taşıyor (Yesil Ekonomi).

Almanya karasal rüzgar santrali kurulumlarını yeniden canlandıracak

Almanya’da karasal rüzgar santrali kurulumu 2019’un ilk yarısında yüzde 82 azalarak 287 megawatt ile yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu nedenle Almanya Ekonomi Bakanlığı, karasal rüzgar türbinleri kurulumunu yeniden canlandırmayı amaçlayan bir plan hazırladı. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in açıkladığı plan, rüzgar türbinleri kurulumunda bürokrasiyi ve vatandaşların muhalefetlerini azaltmayı hedefliyor. Planda öngörülen 18 adım 2019 ve 2020 yılı içinde atılacak (Enerji Günlügü).

Hollanda’da ‘iklim değişikliği’ne karşı işgal eylemleri

“Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı)” adlı grup tarafından düzenlenen eylemde, yüzlerce eylemci bir banka ve enerji şirketinin merkez binasının ana girişini işgal etti.Polisin uyarısına rağmen bankanın merkez binasının ana girişini işgal etmeye devam eden 40 eylemci gözaltına alındı. Eylemciler, Vondel parkında iklim kampı kurdu.Amsterdam Belediye Başkanı Femke  Halsema, Vondel parkında çadırlarla iklim kampı kurmak için toplanan eylemcilerin gösteri için Müze Meydanı’na gitmeleri gerektiğini aksi takdirde polis tarafından müdahale edileceği ve eşyalarına el konulacağı uyarısında bulundu. Öğle saatlerinde başlayan banka binasının önündeki işgal eylemi polis tarafından sonlandırıldı. Enerji şirketinin ana girişi ve Vondel parkındaki işgal eylemleri ise devam ediyor (AA).

VİDEO

İklim Değişmeden Biz Değişelim

HAFTANIN FOTOĞRAFI

Hollanda'da 'iklim değişikliği'ne karşı işgal eylemleri

HAFTANIN KARİKATÜRÜ
HAFTANIN SÖZÜ

-Haber başlıklarının ve/ya resimlerin üzerine tıklayarak haberlerin orijinal kaynaklarına gidebilir ve konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

-Bültenimize üye olmak için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

-Bülten üyeliğinden çıkmak için tıklayınız.

1028px-Boğaziçi_University_logo.svg
Yorum Yok

Yorum Yazın