SAYI: 229

bülten

SAYI: 229

02 Ekim 2019

DUYURULAR
SpecIal Report on the Ocean and Cryosphere In a ChangIng ClImate

SpecIal Report on the Ocean and Cryosphere In a ChangIng ClImate

IPCC özel raporu “Special Report on the Ocean and Cryosphere in a Changing Climate” yayımlandı.

İklim Değişikliği Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda Tartışılacak

İklim Değişikliği Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda Tartışılacak

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından 1-3 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Marmara Uluslararası Kent Forumu’nda (MARUF) çevre ve iklim değişikliği konuları akademisyenler, uluslararası STK temsilcileri ve uygulamacılar tarafından ele alınacak (Iklim Haber).
GÜNCEL HABERLER

WWF-Türkiye ve TURYİD, Sıfır Atık için Harekete Geçiyor: “Kullan At-ma”

WWF-Türkiye ve TURYİD, plastik kirliliğine dikkat çekmek için yelken açan WWF’in Blue Panda Teknesi’nde, restoranlara yönelik bir atık azaltma girişimi başlattı. Bu harekete katılan restoran sahipleri, atık azaltmaya yönelik Amerikan servislerin kaldırılması, suyun sürahide servis edilmesi, tek kullanımlık şeker paketlerinin kaldırılması ve pipet kullanılmaması gibi taahhütlerde bulundu (Iklim Haber).

“Bireysel İklim Sigortası Ürünü Hazırlıyoruz”

Sompo Sigorta’nın geçtiğimiz ay, “Yerküreye Saygı” projesinin bir parçası olarak farklı mecralarda rap tarzında bir şarkısı yayımlanmaya başladı. “Kurak geçiyor kışlar, aniden yağış alan yazlar, hiçbir şey öğrendiğimiz gibi değil” diyen şarkı, Sompo’nun iklim değişikliği alanındaki farkındalık yaratma çalışmalarının bir ayağı sadece. Japonya orijinli firmanın Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek, büyük önem verdiklerini ifade ettiği Yerküreye Saygı projesini anlattı ve Ekim ayında bireysel iklim sigortasını sunmaya hazırlandıklarını açıklayarak konunun çok önemli olduğunu belirtti (Iklim Haber).

İngiltere binalarda elektrikli araç şarj istasyonlarını zorunlu hale getirecek

Birleşik Krallık Ulaşım Bakanlığı ülkedeki binaların park yerlerinde elektrikli araç şarj istasyonu bulunma zorunluluğuna yönelik yasa önerisini kamuoyu görüşüne açtı. Bakanlığın, Düşük Emisyonlu Araçlar Dairesi tarafından açıklanan öneriye göre 2020’nin ilk yarısından itibaren inşa edilecek konut binalarının park yerlerinde asgari 7 kilovat gücünde ve tüm elektrikli araçlarda kullanılabilecek evrensel prize sahip elektrikli araç şarjı olmak zorunda olacak (Yesil Ekonomi).

Buğday Tarlalarının %60’ı Yüzyıl Sonuna Kadar Yok Olabilir

Amerikan enerji şirketi ExxonMobil, 2021 yılına kadar 15 milyar dolar değerindeki çekirdek olmayan varlıklarını satma stratejisinin bir parçası olarak, Norveç sularındaki 20’den fazla sahadaki hisselerini Norveçli Vår Energi’ye satacak. Equinor, including Grane, Snorre, Ormen Lange, Statfjord ve Fram şirketleri tarafından işletilen sahalardan bu yıl içinde günde yaklaşık 150 bin varil petrole eşdeğerde üretim yapılması bekleniyor. ExxonMobil yaptığı açıklamada, Slagen’deki rafinerisinin ve yaklaşık 250 bağımsız mülkiyete sahip Esso markalı perakende satış yerinden oluşan ağın anlaşmadan etkilenmediğini belirtti (Enerji Günlüğü).

ExxonMobil Norveç sularındaki hisselerini sattı

Uzmanlar, küresel ısınma nedeniyle yaşanacak kuraklığın 21. yüzyılın sonuna kadar buğday tarlalarının %60’ını tahrip ederek gıda kıtlığı ve istikrarsızlığa yol açacağı konusunda uyarıyor.Science Advances dergisinde yayımlanan makalede iklim bilimciler, birçok ülkede temel gıda maddesi olan buğday üretiminde yaşanacak “benzeri görülmemiş” bunalıma karşı hazırlık yapılması gerekliliğinin altını çizdi. Araştırmacılar, küresel ısınmayı 2 derecede sınırlama hedefine ulaşılsa bile, olumsuz etkilerinin 2041 ila 2070 yılları arasında iki katına çıkacağını söyleyerek çiftçilere mevcut suyu daha verimli bir şekilde kullanma ve ekim planlarını değiştirme çağrısı yaptı (Iklim Haber).

YAZI

Prof. Dr. Levent Kurnaz: “Hava olaylarının şiddetindeki değişim iklim değişikliğinin bir sonucudur” (Son Buzul Erimeden)

Levent Kurnaz
VİDEO
HAFTANIN FOTOĞRAFI
HAFTANIN KARİKATÜRÜ
HAFTANIN SÖZÜ

-Haber başlıklarının ve/ya resimlerin üzerine tıklayarak haberlerin orijinal kaynaklarına gidebilir ve konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

-Bültenimize üye olmak için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

-Bülten üyeliğinden çıkmak için tıklayınız.

1028px-Boğaziçi_University_logo.svg
Yorum Yok

Yorum Yazın