Sayı: 202

bülten

Sayı: 202

20 Mart 2019

DUYURULAR
İklim için Okulu Asan Çocuklar: “Okul Bekleyebilir Ama İklim Bekleyemez”

İklim için Okulu Asan Çocuklar: “Okul Bekleyebilir Ama İklim Bekleyemez”

Greta Thunberg’in çağrısı üzerine 15 Mart’ta, dünya çapında 123 ülkede, 2000’den fazla noktada yürüyüşler gerçekleşti. Dünya, 21. yüzyılın en büyük kitle hareketine tanık oluyor, üstelik bu hareket çocuklar tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ise İstanbul, Ayvalık, Iğdır, Antalya, Bursa, Sakarya ve İzmir’de küresel ısınmaya dur demek ve farkındalık yaratmak için çocuklar okulu kırarak bir araya geldi. İstanbul Bebek Parkı’nda gerçekleşen yürüyüşe çocuklar “Okul bekleyebilir ama iklim değişikliği bekleyeme” sloganıyla katılırken, yetişkinlerden de katılım oldukça fazlaydı. (İklim Haber)
EGU 2019

EGU 2019

EGU (Avrupa Yerbilimleri Birliği) Genel Toplantısı bu yıl 7-12 Nisan tarihleri arasında Viyana/Avusturya’da yapılacak. Detaylar için tıklayınız.
GÜNCEL HABERLER

Greta, Nobel Barış Ödülü’ne Aday Gösterildi

Uluslararası haber ajansları, 3 Norveçli parlamenterin geçen Ağustos ayında iklim değişikliğiyle mücadele için okul grevlerini başlatan genç aktivist Greta Thunberg’in bu yılki Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdiklerini duyurdu. Norveçli parlamenter Freddy Andre Oevstegaard, “Greta’yı aday olarak gösterdik çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir” dedi. Sosyalist Sol Parti üyesi Freddy Andre Oevstegaard ve iki diğer milletvekili, Greta Thunberg’in başlattığı kitle hareketinin barışa büyük katkıda bulunduğunu da belirtti. (İklim Haber)

Derslere girmeyen binlerce öğrenci, iklim değişikliğine karşı dünya çapında sokakta

Dünya çapında binlerce öğrenci küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğine karşı derslerini bırakarak protesto gösterilerine katılıyor. İklim değişikliğine karşı eylem günü olarak ilan edilen bugün gösteriler, Türkiye dahil yaklaşık 100 ülkeyi kapsıyor. Hindistan, Nepal, Güney Kore, Avustralya, Fransa, Almanya, İspanya, İskoçya, İngiltere, Kıbrıs’ta öğrenciler hali hazırda ders bırakıp protestoya katılanlar arasında yer alıyor. (BBC)

New York’ta öğrencilerden iklim değişikliği konusunda protesto eylemi

ABD’nin New York kentinde yüzlerce öğrenci, iklim değişikliği konusunda protesto eylemi gerçekleştirdi. ABD’nin New York kentinde yüzlerce öğrenci, iklim değişikliği konusunda protesto eylemi gerçekleştirdi. İklim değişikliğine ilişkin tepkilerini dile getiren gençler, buna karşı önlem alınması için ülkedeki ve New York’taki yetkililere seslendi. (CNN Türk)

Avrupa, işsizliğe güneş ile çözüm arayacak

İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi işsizlik sorununun uzun süreden bu yana yaşandığı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, yenilenebilir enerjinin yaratacağı yeni istihdam alanları çözüm olabilecek. Özellikle güneş enerjisinde atılım içinde olan AB, bu alanda 2030 yılına kadar 300 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. Avrupa Güneş Gücü Birliği’nin verilerine göre güneş enerjisi Avrupa’nın en hızlı büyüyen enerji kaynağı olacak ve 2030’a kadar, üretilen elektriğin yüzde 20’sini sağlayacak. (Enerji Günlüğü)

Küba, Küresel Isınmanın Oluşturacağı Tehditleri Anayasasında Kabul Ediyor

Küba; kasırgalar, kuraklık yoğunluğunun artması ve deniz seviyesinin giderek yükselmesi ile birlikte küresel ısınmayla mücadeleyi anayasa kapsamına aldı. Küba’nın, anayasasında iklim değişikliği ile mücadeleye yer vermesi bilim dünyasında farklı tepkilere yol açtı. Şubat ayının sonlarında seçmenler Küba’da “çevrenin korunmasını ve insan türünün hayatta kalmasını tehdit eden küresel ısınmaya karşı mücadeleyi teşvik etmeyi” içeren yeni bir anayasa değişikliğini onayladılar. Küba, Ekvador ve Tunus da dahil olmak üzere anayasasında “iklim” veya “iklim değişikliği” konusuna yer veren diğer on ülkeye katılıyor. (İklim Haber)

Başlık

içerik

VİDEO

Greta Thunberg'in COP24'te yaptığı konuşma

HAFTANIN FOTOĞRAFI

15 Mart İklim Grevine dünyanın dört bir yanında katılım oldu. (Abend Zeitung)

HAFTANIN KARİKATÜRÜ
HAFTANIN SÖZÜ

-Haber başlıklarının ve/ya resimlerin üzerine tıklayarak haberlerin orijinal kaynaklarına gidebilir ve konular hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

-Bültenimize üye olmak için sitemizde bulunan üyelik linkini kullanabilirsiniz.

-Bülten üyeliğinden çıkmak için tıklaynız.

1028px-Boğaziçi_University_logo.svg
Yorum Yok

Yorum Yazın