Prof. Dr. M. Levent Kurnaz

Levent Kurnaz

Prof. Dr. M. Levent Kurnaz

Levent Kurnaz, Avusturya Lisesi’ni 1984’te, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü 1988’de, Fizik Bölümü’nü 1990 yılında bitirirken Elektrik ve Elektronik alanında yüksek mühendis derecesi de almıştır. ABD, Pittsburgh Üniversitesi Fizik Bölümü’nden 1991 yılında yüksek lisans, 1994 yılında ise doktora derecesiyle mezun olmuştur. 1997 yılına kadar New Orleans’daki Tulane Üniversitesi Kimya Bölümü’nde doktora sonrası çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev almıştır.

Çalışmalarını halen Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü’nde sürdürmekte olan Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın biri yurt dışında yayınlanan iki kitabı, otuzun üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürlüğü yapmaktadır.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne bağlı olarak Genel Sekreter’in Sürdürülebilirlik Danışmanı Jeffrey Sachs tarafından oluşturulan Sürdürülebilirlik Çözümleri Ağı’nın Türkiye eş-başkanlığı görevinde de bulunan Levent Kurnaz halen Boğaziçi Üniversitesi’nde iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik ile ilgili lisans ve lisansüstü dersler vermektedir.

Prof. Dr. Levent Kurnaz'ın Yazdığı Kitaplar
son buzul erimeden kitabı

Son Buzul Erimeden:

İklim Değişikliği

Hakkında Merak

Ettiğiniz Her Şey

Astronomi-1

Bu çağrıya kulak ver!

İklim, insanlık tarihinde görülmedik bir biçimde değişiyor. Bu değişim öyle hızlı ki, dünyadaki varlığımızı tehdit ediyor ve önlem almazsak, gelecek nesiller zorlu iklim koşullarına boyun eğecek. Kömür, petrol ve doğalgaz yakarak atmosfere saldığımız sera gazlarıyla bu sorunu biz yarattık ama istersek üstesinden gelebiliriz. Yeter ki son buzul erimeden bilinçlenip gerekeni yapalım.

İklim değişikliği üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Levent Kurnaz, yıllardır konuşulan bu sorunu bireysel, ulusal ve uluslararası düzeyde tüm boyutlarıyla ele aldı. Son Buzul Erimeden bildiğimizi sandığımız gerçekleri haykırıyor ve iklim değişikliğini kulağımıza çalınan bir haber başlığı olmaktan çıkararak hayatımızın tam içine taşıyor.

Kitap Künyesi:
Yayıncı: Doğan Kitap
ISBN
: 978-605-09-6611-4
Sayfa Sayısı: 480
Ebat: 13,6 x 21 cm
Yayın Tarihi: Eylül 2019
Kategori: Araştırma – İnceleme

1998’de Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümünde sosyal bölümler için bir astronomi dersi açmaya karar verdik. Bu ders iki bölümden oluşacaktı. İlk bölümünün gözlemlediğimiz gökyüzünü, astronominin gelişimini ve Güneş Sistemini, ikinci bölümün de Güneş’ten başlayarak yıldızları, galaksileri ve evrendeki kara delikle gibi diğer ilginç gök cisimlerini kapsamasını planladık. Geçen zaman içerisinde Prof. Dr. İbrahim Semiz ile birlikte bu dersleri dönüşümlü olarak verdik. Hatta bir süre Yeditepe Üniversitesi de bizden aynı dersi Yeditepe Üniversitesi’nde vermemizi rica etti. Geçen zaman içerisinde öğrencilerimizin de katkısıyla güzel bir ders oluşturduğumuzu düşünüyorum. Elinizdeki bu kitap dersin ilk bölümünü sizlere anlatıyor olacak. Derste astronomiyle ilgili olarak anlattığımız her konuyu burada da bulabilirsiniz. Ancak derste gösterdiğimiz bazı uzun ya da kısa filmleri burada gösteremeyeceğimizden gene de eğer fırsatınız varsa Boğaziçi Üniversitesi’ndeki dersimizi takip etmenizi tavsiye ederim.

Kitap Künyesi:
Yayınevi: Aba Yayıncılık
Editör: Gamze Sart
ISBN: 9786058192638
Sayfa Sayısı: 274

Yorum Yok

Yorum Yazın