İklim Değişikliği ve Spor

İklim Değişikliği ve Spor

İklim değişikliği denilince spor pek akla gelmeyen bir konu olsa da, sporcuların sağlığı ve performansı bu değişimden etkileniyor. Bazı sporlar diğerlerine göre daha fazla etkileniyor. Bu sporlar çevresel faktörlere diğer sporlara oranla daha bağlıdır. Mesela kayak, sörf, avcılık ve beysbol. Sporları sadece sporcular açısından değerlendirmek doğru değil. Spor aracılığı ile ekonomiye katılan ve geçimini sağlayan yüz binlerce insan var.

Kış sporları ısı artışlarından fiziksel çevre açısından daha gözle görülür şekilde etkileniyor. Ekonomik açıdan kış oyunlarına ev sahipliği yapmak da zorlaşıyor. Rusya Sochi Kış Olimpiyatları için 50 milyar dolar harcayarak tarihin en pahalı olimpiyatlarını gerçekleştirdi. Dış sahalarda geçen sezonların süresi giderek azalıyor tüm dünyada.

Yaz oyunlarına bakacak olursak sıcaklığın ve tahmin edilemez hava olaylarının etkilerini görürüz. Amerikan futboluna bakarsak takımların yazın yaptıkları ekipmanlı antrenman sayıları azaldı. Bu sezon Amerikan Ulusal Futbol liginde ertelenen maçlar oldu fırtınalar sebebiyle. Maratonlara bakarsak 2012 New York maratonu Sandy kasırgası sebebiyle iptal edildi. Futbol maçlarında sıcaklık sebebiyle UEFA müsabakalarda su molası verilmesi kararı aldı yaz aylarındaki maçlar için.

Son olarak, spor antik çağlardan beri insanlığın bir parçası. Spor türleri değişiyor ve gelişiyor. İklim değişse bile bence insanlar yeni spor türleri geliştirecek ve ya olan spor türlerini adapte edecekler.

Referans
climatenexus.org/climate-issues/climate-change-and-sports/

Yorum Yok

Yorum Yazın